W Radiu Katowice powstaje słuchowisko oparte na przedstawieniu „Himalaje”, które Teatr Śląski zrealizował na podstawie biografii Jerzego Kukuczki autorstwa Dariusz Kortko i Marcina Pietraszewskiego.
To będzie, wyreżyserowana przez Roberta Talarczyka, historia o życiu, śmierci, wielkich namiętnościach, pragnieniach i ryzyku, którego czasem nie da się wyrzec, czyli pięćdziesiąt emocjonujących minut na szczytach gór. W rolę Jerzego Kukuczki wciela się Dariusz Chojnacki. W radiowym spektaklu usłyszymy również między innymi Agnieszkę Radzikowską, Grażynę Bułkę, Barbarę Lubos, Marcina Szaforza i Marcina Gawła.
Autorem muzyki wykorzystanej w słuchowisku jest znany raper Miuosh.
Realizacja dźwięku jest dziełem Jacka Kurkowskiego.
Oto kilka wypowiedzi o tej niecodziennej produkcji:
Robert Talarczyk – reżyser słuchowiska „Himalaje”: Na szczytach słychać tylko szum wiatru i szept tych, którzy dotarli tak wysoko. Jerzy Kukuczka był jednym z nich. Wojownikiem gór. Jego szept niósł się daleko. Trudne do wymówienia nazwisko znane było na całym świecie. Dziś himalaiści są jak dinozaury, każdy o nich słyszał, ale nikt ich nie widział.
Ale 30, 40 lat temu Kukuczka, Rutkiewicz, Wielicki, Hajzer, Czok byli bohaterami naszych marzeń i snów. „Himalaje” to oniryczna, symboliczna opowieść o tajemnicy i determinacji, która towarzyszyła himalaistom w wędrówkach na dach świata. W naszej historii nawet Lhotse przemówi ludzkim głosem…
Dariusz Kortko – redaktor naczelny Gazety Wyborczej w Katowicach, współautor biografii Jerzego Kukuczki oraz tekstu sztuki „Himalaje”: Kiedy przed dziesięcioma laty (!) zaczynaliśmy z Marcinem Pietraszewskim naszą „znajomość” z Jerzym Kukuczką, myśleliśmy jedynie o napisaniu jego biografii. Jej popularność przerosła nasze oczekiwania. Teraz Radio Katowice postanowiło przygotować słuchowisko o Kukuczce. Będzie to próba przeniesienia sztuki teatralnej w świat dźwięków. Himalaiści bardzo często o nich mówią. Opisują skrzypienie śniegu, trzask towarzyszący odrywającej się lawinie, uderzenia spadających ze stoku kamieni. Huraganowe wiatry przyrównują do dźwięku przejeżdżającego pociągu ekspresowego. Jestem bardzo podekscytowany i ciekawy tej radiowej inscenizacji. Jurek — i towarzyszący mu bohaterowie — na pewno świetnie sobie poradzą w tym nowym dla nich środowisku i tak, jak uwiedli czytelników, zachwycą wielu słuchaczy.
Artur Pałyga – współautor tekstu słuchowiska „Himalaje”: Podczas pisania „Himalajów” ciągle powracało do mnie pytanie: dlaczego człowiek robi to sobie i innym? Dlaczego ryzykuje życiem, ryzykuje bólem i osieroceniem najbliższych, dlaczego pomimo kolejnych i kolejnych śmierci, których jest świadkiem, tak wiele poświęca, żeby osiągnąć ten, wydawałoby się, absurdalny cel. Wejść na szczyt góry tyle i tyle nad poziomem morza. Próbowałem to zrozumieć. Próbowałem to poczuć. Tekst "Himalajów" jest efektem tych prób.
Ewelina Kosałka-Passia – Redaktor Naczelna Radia Katowice: W Radiu Katowice powstają ważne i wyjątkowe słuchowiska. "Himalaje" to kolejny nasz dźwiękowy projekt w kooperacji z Teatrem Śląskim. Opowieść o Jerzym Kukuczce - człowieku, który w świecie himalaizmu jest legendą - do tego to "nasz synek". Kukuczka związany był z Katowicami, z naszym regionem, więc tym bardziej cieszę się, że to słuchowisko powstaje w Radiu Katowice. Premierę zaplanowaliśmy w Wielkanoc - niech to będzie specjalny prezent dla naszych słuchaczy".
Ewa Niewiadomska – zastępczyni Redaktor Naczelnej Radia Katowice ds. Kultury, kierowniczka produkcji słuchowiska „Himalaje”: Kolejny ważny utwór sceniczny trafia w sferę dźwięku. A stanie się to w studiu literackim Radia Katowice. Tworzymy wartościową kolekcję słuchowisk na różne sposoby powiązanych ze Śląskiem. Tym razem najważniejszy jest główny bohater Jerzy Kukuczka. Radiowy teatr daje tym historiom nowy wymiar - intensywny, emocjonujący, kameralny. Cieszę się, że autorzy, reżyserzy i aktorzy ufają nam i dzięki temu Radio Katowice jest nie tylko obserwatorem życia kulturalnego, a pewnym stopniu je również współtworzy.
Dariusz Chojnacki – odtwórca roli Jerzego Kukuczki: Kukuczka jest trochę moim duchowym opiekunem, który wyrzuca mnie ze strefy komfortu. Pokazuje, że czasem trzeba pójść samotnie bez tlenu przy najgorszych z możliwych warunkach przed siebie… czasem za najwyższą cenę i że czasem trzeba być bezkompromisowym.
Agnieszka Radzikowska – odtwórczyni roli Celiny Kukuczkowej: Powrót do "Himalajów" w reżyserii Roberta Talarczyka to dla mnie jak powrót do domu...W którym czekam jako Celina na Jurka, wypełniona tak ogromną czystą miłością i nadzieją, a jednocześnie wątpliwościami, czy Jurek wróci. Kochałam spektakl " Himalaje ". Był rodzajem zdarzenia scenicznego, w którym czułam się jak we śnie. Jednocześnie granie pani Celiny było wyzwaniem, jak zawsze, kiedy gramy prawdziwą, żyjąca osobę. Teraz słuchowisko. Jestem podekscytowana, czuje się jakbym wracała do krainy, której nie ma, a jest. Niezwykłe to uczucie. Usiądę przed mikrofonem i będę mogła poczuć moje własne Himalaje. Jurku czekam z rosołem!
Grażyna Bułka – odtwórczyni roli góry Lhotse: Cała radość grania tej postaci polegała na poczuciu spokoju i panowania. Gdybym mogła coś zmienić jako Lhotse, to z pewnością oddałabym Jerzego rodzinie...
Jurek – Dariusz Chojnacki
Celina – Agnieszka Radzikowska
Lhotse – Grażyna Bułka
Messner – Grzegorz Przybył
Dziennikarka – Barbara Lubos
Rysiek – Wiesław Sławik
Wanda – Krystyna Wiśniewska
Prezes – Jerzy Głybin
Mama – Katarzyna Brzoska
Ojciec – Marcin Szaforz
Żona Andrzeja – Karina Grabowska
Andrzej - Barłomiej Błaszczyński
Tadek – Marcin Gaweł
Dobrusia-Mrówka – Aleksandra Przybył
Wojtek – Michał Piotrowski