Sposoby zapłaty
Opłaty wysyłkowe/dystrybucyjne
Dane sprzedawcy
Bilety ulgowe
Info. dla osób niepełnosprawnych
Regulamin i przedmioty zabronione
Pozostałe informacje
 • Rekreacja
  Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie
  otwarte wt-pt 10:00-17:00, weekend 12:00-19:00 (w poniedziałki nieczynne)
  Warszawa
  KUP
 • Rekreacja
  Tężnia solankowa Konstancin-Jeziorna
  otwarte codziennie od 10:00
  Konstancin-Jeziorna
  Sprawdź

Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

VAN GOGH. HISTORIE JEDNEGO OBRAZU


"Van Gogh. Historie jednego obrazu" to wystawa jedynego w polskich zbiorach obrazu Vincenta van Gogha - holenderskiego mistrza postimpresjonizmu; jednego z najwybitniejszych artystów XIX stulecia. Dzieła artysty można podziwiać aktualnie w muzeach na całym świecie, a od 26 kwietnia także w Polsce, w naszym Muzeum.


Obraz Wiejskie chaty pośród drzew jest jednym z pierwszych obrazów stworzonych przez van Gogha. Powstał w okolicach Hagi we wrześniu 1883 roku, zatem pochodzi z okresu holenderskiego słynnego malarza. Losy obrazu rozeszły się na zawsze z losami artysty po tym, gdy wyjechał on do Francji. Na wystawie zostanie więc ukazana droga Wiejskich chat pośród drzew z Holandii do sal muzealnych w Warszawie.

Z zapomnianej pracowni

Wystawa pokaże również pełną perypetii historię obrazu, która została odtworzona przez Stefanię Ambroziak z Mt 5,14. Praca odnaleziona 13 lat po śmierci van Gogha, zanim trafiła do warszawskiego Muzeum przeszła długą drogę: przechowywana latami na strychu, zakupiona przez handlarza starociami, a następnie krawca, niemal przypadkowo uniknęła zniszczenia. Płótno do dzisiaj nosi ślady tych zaskakujących przygód.

Badania w LANBOZ

Ekspozycja w Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego odbywa się po interdyscyplinarnych badaniach w Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych (LANBOZ) i procesie konserwacji obrazu przeprowadzonej przez Pracownię Konserwacji Malarstwa przy Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie.

Wystawę podzielono na dwie części: w pierwszej zwiedzający będą mogli zobaczyć wczesne dzieło van Gogha, w drugiej natomiast poznać związane z nim wątki historyczno-edukacyjne. Będą to m.in. kulisy badań i konserwacji obrazu oraz tajniki pracy Vincenta van Gogha – sposób mieszania farb oraz podejście do kwestii koloru. We wczesnym okresie swojej twórczości artysta skupiony był na ciemnych, zgaszonych barwach, sympatyzował bowiem wówczas z tzw. szkołą haską.

Wystawa odkryje przed zwiedzającymi również budowę obrazu i pokaże zachowane do dziś jego cechy charakterystyczne świadczące o pochodzeniu dzieła. Ważny element będzie stanowić także opowieść o holenderskiej pracowni van Gogha. Losy obrazu rozeszły się na zawsze z losami artysty po tym, gdy wyjechał on do Francji. Na wystawie zostanie więc ukazana droga Wiejskich chat pośród drzew z Holandii do sal muzealnych w Warszawie.

Van Gogh. Historie jednego obrazu, prezentacja obrazu z Kolekcji im. Jana Pawła II, Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, 26 kwietnia – 8 grudnia 2024  r.


Tradycja w nowoczesnym wydaniu. Zapraszamy do najbardziej charakterystycznego budynku na warszawskim Wilanowie - Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie pod kopułą znajduje się jedyne w swoim rodzaju muzeum. To nowa instytucja kultury na mapie Warszawy i wiele osób jest zaskoczonych rozmachem ekspozycji stałej. Przyjdź i przekonaj się sam.

Muzeum to czternaście stref dźwiękowo-wizualnych, w których znajdują się wielkoformatowe projekcje, sztuka oraz eksponaty. Zwiedzającym towarzyszy muzyka skomponowana specjalnie na ekspozycję przez Michała Lorenca.

Opowiadamy sto lat historii Polski przez pryzmat życia i nauczania naszych bohaterów - od 1901 roku do 2005. Ramy wyznaczają: rok narodzin Stefana Wyszyńskiego oraz śmierci Jana Pawła II. Każda ze stref tematycznych to unikalna przestrzeń scenograficzna, która pomoże Ci się wejść w atmosferę opowiadanych lat.

Jeśli jesteś miłośnikiem sztuki, zainteresują Cię obrazy Aldony Mickiewicz, które ilustrują moment wyboru Karola Wojtyły na papieża, mural wykonany przez Piotra Młodożeńca w strefie upamiętniającej Sobór Watykański II, prace Tadeusza Boruty i Mariana Czapli oraz absolutnie wyjątkowy cykl malarski - Malowanie dziesięciorga przykazań awangardowego artysty Stefana Gierowskiego.

Jeśli skupiasz się na eksponatach, czekają na Ciebie unikatowe przedmioty, a wśród nich: wyposażenie przedwojennego atelier fotograficznego, wykonana z kamieni szlachetnych biżuteryjna sukienka zakładana na jasnogórski obraz, pochodząca z dwudziestolecia międzywojennego monstrancja, osobiste przedmioty należące do naszych bohaterów, wspaniały baldachim wykonany z kurdybanu, z którego w katedrze warszawskiej korzystał prymas, oraz ołtarz polowy z czasów drugiej wojny światowej.

Jeśli szukasz wiedzy, znajdziesz mnóstwo słów naszych bohaterów w formie pisanej i dźwiękowej, archiwalnych fotografii, dokumentów oraz informacji.

A jeśli po prostu chcesz ciekawie spędzić czas, to jest właśnie to miejsce, które pozwoli Ci połączyć rozrywkę z przeżyciem czegoś wartościowego.

Czekamy!


Ekspozycja główna Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego znajduje się w pierścieniu okalającym kopułę Świątyni Opatrzności Bożej na wysokości 26 metrów. Zajmuje około 2000 metrów kwadratowych powierzchni.

Wystawa opowiada historię dwóch patronów Muzeum - Jana Pawła II i prymasa Stefana Wyszyńskiego - na tle stulecia, w którym żyli. Jej ramy chronologiczne obejmują okres od 1901 roku (rok urodzin Stefana Wyszyńskiego) do 2005 roku (śmierć Jana Pawła II).

Ekspozycja ukazuje wpływ obu bohaterów Muzeum na losy Kościoła i Polski, ich wkład w zachowanie wiary i tożsamości narodowej, kulturowej Polaków oraz obalenie komunizmu.


0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 • CZAS

  "Pośród niesnasek Pan Bóg uderza
  W ogromny dzwon,
  Dla słowiańskiego oto papieża
  Otworzył tron.

  Ten przed mieczami tak nie uciecze
  Jako ten Włoch,
  On śmiało, jak Bóg, pójdzie na miecze;
  Świat mu to proch!

  Twarz jego, słowem rozpromieniona,
  Lampa dla sług,
  Za nim rosnące pójdą plemiona
  W światło, gdzie Bóg.
  Na jego pacierz i rozkazanie
  Nie tylko lud
  Jeśli rozkaże, to słońce stanie,
  Bo moc to cud!

  Juliusz Słowacki "Słowiański Papież"
  Wiersz powstał w 1848 roku

 • PODRÓŻ

  "Razem z wami pragnę wyśpiewać pieśń dziękczynienia dla Opatrzności, która pozwala mi dziś jako pielgrzymowi stanąć na tym miejscu."

  - Jan Paweł II

  Pierwsza pielgrzymka - początek wspólnoty. Przenosimy się w miejscu i czasie. Jest 2 czerwca 1979 r., pl. Zwycięstwa w Warszawie. Jan Paweł II podczas homilii nawiązuje do polskiej historii, dziedzictwa i przyzywa Ducha Świętego. Efekt? Powstanie Solidarności i upadek komunizmu.

 • DOM

  Przestrzeń złożona z trzech mniejszych stref, w której toczy się opowieść o rodzinnych domach naszych bohaterów, ale też o naszym wspólnym domu - ojczyźnie. Zuzela, w której w 1901 r. rodzi się Stefan Wyszyński, jest pod zaborem rosyjskim. Narodziny Karola Wojtyły w 1920 r. zbiegają się z odrodzeniem Polski, ale też nowym zagrożeniem - bolszewizmem. Dla obu bohaterów traumatycznym doświadczeniem jest wojna światowa.

 • KRAKÓW

  "Odkrywając słowo poprzez studia literackie czy językowe, nie mogłem nie przybliżyć się do tajemnicy Słowa."

  - Jan Paweł II

  W 1938 r. Karol Wojtyła wraz z ojcem przeprowadza się do Krakowa. Studiuje polonistykę, tworzy poezję i gra w teatrze. Ten wyjątkowy czas w jego życiu przypominają umieszczone w strefie eksponaty z zakładu fotograficznego Pawła Bielca: zabytkowy aparat i archiwalne fotografie - także młodego Karola z kolegami z teatru.

 • BĘDZIESZ MIŁOWAŁ

  "Nie zmuszą mnie, bym ich nienawidził."

  - Stefan Wyszyński

  Ksiądz Stefan Wyszyński jako kapelan powstania warszawskiego w Laskach, prześladowanie Kościoła w okresie stalinowskim i uwięzienie - ta strefa skupia bogactwo tematów. Z nich na pierwszy plan wybija się internowanie Prymasa w latach 1953-1956 i jego szlachetna postawa wobec prześladowców.

 • DIALOG?

  "Czy rzeczywiście myśl partii jest myślą Narodu?"

  - Stefan Wyszyński

  Konfrontacja komunistycznej nowomowy Władysława Gomułki z chrześcijańskim przesłaniem prymasa Wyszyńskiego. Przestrzeń tworzą dwie filmowe projekcje pokazujące tę samą rzeczywistość z innej perspektywy: dla Kościoła jest to Milenium Chrztu Polski, dla władzy komunistycznej - Tysiąclecia Państwa Polskiego.

 • MAMO!

  "Jest to Matka troskliwa, tak jak w Kanie Galilejskiej.
  Jest to Matka wymagająca — tak jak każda dobra matka jest wymagająca.
  Jest to jednak równocześnie Matka wspomagająca: w tym się wyraża potęga Jej macierzyńskiego Serca."

  - Jan Paweł II

  "Tutaj zawsze byliśmy wolni."

  - Stefan Wyszyński

  Jasna Góra jako miejsce wyjątkowe w historii Polaków. Przypominamy dzieje pielgrzymowania i wielkich wydarzeń narodowych związanych z klasztorem oo. paulinów. Pokazujemy także osobistą relację naszych bohaterów z Czarną Madonną.

 • ZŁO DOBREM ZWYCIĘŻAJ

  Szarzyzna i beznadzieja komunistycznej rzeczywistości zderzona z feerią barw Watykanu z okresu Soboru Watykańskiego II (1962-1965). W sąsiadujących przestrzeniach na zasadzie kontrastu pokazujemy kard. Stefana Wyszyńskiego i abp.

  Karola Wojtyłę jako pasterzy mierzących się z problemami w Polsce (protesty, starania o swobodę wyznawania wiary, tworzenie Kościoła jako przestrzeni wolności) i uczestników jednego z najważniejszych wydarzeń dla Kościoła XX w.

 • POKÓJ ŁEZ

  "Dzisiaj po raz pierwszy staje przed wami Jan Paweł II."

  - Jan Paweł II

  Wybór krakowskiego kardynała Karola Wojtyły na papieża. Realistyczne obrazy Aldony Mickiewicz oddają przemianę nowego ojca Kościoła, który przy Kaplicy Sykstyńskiej, w przestrzeni zwanej Pokojem Łez (Stanza delle Lacrime) ma chwile na refleksję i modlitwę.

  Tam też przebiera się w białe szaty.

 • PONTIFEX - BUDOWNICZY MOSTÓW

  "Człowiek jest drogą Kościoła."

  - Jan Paweł II

  Ten, który wyruszył w świat. Bogactwo pontyfikatu Jana Pawła II znajduje symboliczny wyraz w efektownym zamyśle scenograficznym. Imponujących rozmiarów łódź jest nawiązaniem do Łodzi Piotrowej. Jej przełamanie pośrodku nawiązuje do dwóch tragicznych wydarzeń z 1981 r. - śmierci prymasa Stefana Wyszyńskiego i zamachu na Jana Pawła. Tutaj też znajduje się osobna przestrzeń poświęcona objawieniom Matki Bożej w Fatimie.

 • MIASTU I ŚWIATU

  "Wypłyń na głębię. Jest przy tobie Chrystus."

  - Jan Paweł II

  Testament Jana Pawła II. Kolejna duża projekcja w przestrzeni muzealnej jest wspomnieniem ostatnich dnia Jana Pawła II oraz jego pogrzebu. Mocny akcent to przesłanie papieża skierowane do młodzieży na nowe tysiąclecie. Znajduje się tu jeden z najciekawszych eksponatów - kopia kapy, w której Jan Paweł II otwierał Drzwi Święte z okazji rozpoczęcia jubileuszu trzeciego tysiąclecia, wykonana przez szyjące dla papieży włoskie atelier.

 • DEKALOG

  "Od tych dziesięciu prostych słów zależy przyszłość człowieka."

  - Jan Paweł II

  Dziesięć przykazań w malarskiej wizji Stefana Gierowskiego. W strefie prezentujemy obrazy najwybitniejszego przedstawiciela współczesnej awangardy.


Zobacz równieżPokaż wszystkie z tej kategorii »Pozostałe oferty tego Sprzedawcy »
 • Rekreacja
  Bilet do zmiany konta zwykłego w Konto VIP
  Ważność - 1 rok
  SPRAWDŹ
 • Rekreacja
  ZOO Wrocław Bilet specjalny - VOUCHER
  otwarte codziennie od 9:00
  Wrocław
  SPRAWDŹ
 • Rekreacja
  ZOO Bydgoszcz-Myślęcinek
  otwarte codziennie od 9:00
  Bydgoszcz
  SPRAWDŹ
 • Rekreacja
  Tężnia solankowa Konstancin-Jeziorna
  otwarte codziennie od 10:00
  Konstancin-Jeziorna
  SPRAWDŹ
 • Rekreacja
  Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego
  otwarte codziennie od godz. 10:00
  Warszawa
  SPRAWDŹ
 • Rekreacja
  Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie
  otwarte wt-pt 10:00-17:00, weekend 12:00-19:00 (w poniedziałki nieczynne)
  Warszawa
  SPRAWDŹ
 • Rekreacja
  Minieuroland Park Miniatur
  otwarte codziennie od 9:00
  SPRAWDŹ
 • Rekreacja
  Ogród Zoologiczny Zoo Charlotta
  otwarte codziennie od 10:00
  Słupsk
  SPRAWDŹ
 • Rekreacja
  Ogród Botaniczny UMCS
  otwarte codziennie od 14 kwietnia do końca października od godz 9:00
  Lublin
  SPRAWDŹ
 • Rekreacja
  (B)Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie
  otwarte wt-pt 10:00-17:00, weekend 12:00-19:00 (w poniedziałki nieczynne)
  Warszawa
  SPRAWDŹ
 • Rekreacja
  ZOO Wrocław - BILETY
  otwarte codziennie od 9:00
  Wrocław
  SPRAWDŹ
Administratorem danych osobowych zawartych w serwisie jest TICKETING SYSTEM Sp. z o.o.
z siedzibą w Bytomiu przy ul. Bernardyńskiej 1, KRS 0000402436, NIP 6263006457, REGON 242784072.

COPYRIGHT 2011-2020. Znaki towarowe TickEventum, KupBilet.pl i EprintON są zarządzane przez FINCERTO Sp. z o.o. Kapitał zakładowy: 50.000,00 zł;
KRS nr 0000159398 (Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach);